h1

SEYREYLEYİP YANDIM

Şubat 17, 2007

Yazar: Ömer Faruk ÇEVİK

Son yılarda bir “reality show” furyası var ki almış başını gidiyor.

Meğer benim halkım ne rahatmış. Hiç derdi, kederi yokmuş benim güzel ülkemin güzel insanlarının. Benim vatandaşlarım gayet rahat, geçim sıkıntısından uzak, hayat standartları yüksek ve geliri gayet iyi bir toplulukmuş.

Benim ülkemin hemen dibinde birileri, benim kardeşlerimin topraklarını işgal edip; vatanlarına, namuslarına, haklarına ve özgürlüklerine tecavüz edip; evlerinin içine kadar girmiyormuş. Meğer benim yanı başımda  mabedlerde masum insanlar öldürülmüyor, toplu mezarlar kazılmıyormuş. Meğer Ebu Gureyb diye bir yer de yokmuş ve hepsi kötü bir rüyaymış.

Kabus işte… Hepsi bu kadar.

Meğer akşam yemeğini fazla kaçırmışım. Oysa babam hep derdi: “Bildiğin duaları oku, öyle uyu; kötü rüyalar görmezsin.” Hay aksi… Nasıl da uyuyakalmışım öyle.

Demek hepsi kötü bir rüyaymış. Demek hepsini sadece ben görmüşüm. Demek “emperyalist güçler” sadece benim rüyalarıma girmiş. Kimse görmemiş onları.

Tüh nasıl da kaçırmışım ünlüler çiftliğini. Kimin, kimin gelini olduğunu bile bilmiyorum. Oysa “Semra Hanım” izlenmeliydi değil mi? İyice kültürsüz olduk iyi mi?

Bir de bir sürü “sır”lı şeyle uğraşıyoruz. Görünenlerin başımızı ağrıttığı yetmiyormuş gibi; görünmeyen dertler, gizli birtakım güçler dolanıyor etrafımızda.

Kimi zaman şirke bile giriyoruz ibret almak uğruna. Birkaç gram bal için tonlarca keçiboynuzunu, hiç itiraz etmeden yutuveriyoruz azizim.

Bir de Çocuklar Duymasın” vardı bir zamanlar. Her bölümünde aynı senaryo. Öz kültürüne, dinine, değerlerine sahip çıkmaya çalışan; fakat bunu pek beceremeyen, aslında savunduklarını da bilmeyen bir adam ve karşısında 3’lü ittifak; ve “light erkek” e yöneltilen bir iltifat:

“TIPKI BİR BATILI GİBİ”

Yüzlerimize vurulan; beynimize, bilincimizin altına kazınan cümle:

“TIPKI BİR BATILI GİBİ”

Yani diyor ki: “Batılı, iyi, güzel, hoş; sen, kötü, çirkin, geri kalmış, çağdışı… Bırak her şeyini; gel, bizim gibi ol;

TIPKI BİR BATILI GİBİ.”

Her şeyi boş verip tıpkı birer batılı gibi oluveriyoruz. Oturup bir köşede; gelip gelmeyeceği, gelecekse nasıl geleceği, gelmeyecekse neden gelmeyeceği bile tartışmalı olan Mehdi’ler, Mesih’ler bekliyoruz.

Bu arada boş zamanlarımızda canımız sıkılmasın diye Coca – Cola  içip; bir kurşunda biz atıyor ve ‘sır’lı programlar ile “reality show”lar izleyip vakit geçiriyoruz.

Oysa dibimizde insanlar öldürülüyor, kutsallarımıza tecavüz ediliyor ve kardeşlerimiz zulme uğruyor.

Ey Müslüman! Çevir gözünü bak. Irak’a bak! Filistin’e, Afganistan’a, Keşmir’e, Doğu Türkistan’a ve Çeçenistan’a bak. Birkaç yıl geri git ve Kosova’ya, Bosna’ya bak.

Sonra bir de kendine bak. Realiteni gör, sırrı keşfet, ibret al. Öyle durmakla da kazanılmaz Müslüman. Aç ve oku Kitab’ı. Cesur ol, harekete geç!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: