h1

Pakistan Uluslararası İslam Üniversitesi

Nisan 28, 2007

Yazar: Ömer YILDIRIM

Kuruluşu ve Tarihçesi

Uluslararası İslam Üniversitesinin kuruluşu Hicri 15.yüzyılın ilk günü olan 1 muharrem 1401, miladi takvimde 11 kasım 1980 tarihine denk gelmektedir.Kardeş Ülke Pakistancın başkenti güzel ve yeşil İslamabat da OIC ,İslam ülkeleri birliği, ve İslam Kalkınma Bankası gibi bir çok uluslararası kurum ve kuruluşların ortak çalışmaları sonucunda Dünyanın değişik ülkelerinde kurulan 8 Uluslararası İslam Üniversitelerinden biridir İslamabat Uluslararası İslam Üniversitesi.

Fakülteleri ve kampusu

İlk kurulduğu yer ve ilk kampus Alanı Pakistan’ın ve dünyanın güzide Camilerinden birisi ve İslam kardeşliğinin sembolü olan Şah Faysal Camii’ mücavirinde olan külliyedir.1980 yılından 2001 yılına kadar Suudi Arabistan kralı Faysal tarafından yaptırılan Şah faysal Camii bitişiğindeki Alanda 21 yıl,Arap Dili ve Edebiyatı,İngiliz Dili ve Edebiyatı,İslam Hukuku ve Batı Hukuku karşılaştırmalı Hukuk fakültesi,Usul ud din fakültesi-Tefsir/Hadis,Mukarenetul’Edyan,felsefe,Da’wa ve İrşad,Da’wa Akademi,İslam İktisat okulu,Uluslararası İlişkiler,İslamî Araştırmalar merkezi,Bilgisayar Mühendisliği ve,İş idaresi gibi fakülteler ve bu fakültelerin programları geniş alt bölümleriyle hizmet verdi, 2001 yılı sonunda uzun bir yapım ve inşaat döneminden sonra H-10 sektöründeki kendi kampusuna geçti .

Yeni erkek kampusunda 2 devasa blok -Ibn Haldun ve Ebu Hanife bloklarıyla 4 halifelerin adlarını taşıyan 4 erkek yurt blokları,Bayanlar kampusunda ise bütün bölümleri içeren 1 blok ve Aişe sıddıqa ve Fatıma zehra isimlerini taşıyan 2 kız yurdu blokları vardır .

Yeni kampuse geçildikten sonra IT teknoloji ve informasyon bölümleri,Uluslararası ilişkiler ve bu bölümlerin mastır ve Phd. Doktora bölümlerinin açılmasıyla Güney Asmanın En güzide İslam ve Modern ilimlerinin beraber okutulduğu üniversitelerinden birisi olma unvanını aldı. Hali hazırda Bütün Pakistan’da Halk tabakasından olan insanların özel üniversitelerde okutamadıkları gençlerini rahat ,eğitim seviyesi yüksek ve kaliteli böyle bir üniversiteye yerleştirebilmenin rahatlığındalar.

Üniversiteyi ayrı kılan özellik

Bu Şaheser Üniversitenin diğer bir özelliği ise Güney Asya gibi Hala Modernist ve Gelenekçi çizginin bariz bir şekilde ayrıştığı ve sadece Pakistan’da resmi- gayri resmi irili ve ufaklı 17.000 ‘in üzerinde medresenin bulunduğu bir ülkede modern ve geleneksel İslamî ilimlerin sentezlendiği ve medrese mezunu olanlarında topluma faydalı bir şekilde kazandırılması noktasında faydalı olduğunu herkes bilmektedir.Yani medreseyi bitiren bir insan Pakistan’da bir çok üniversitede ve özellikle İslamabad İslam Üniversitesinde eğitimlerini tamamladıktan sonra hakim,uluslararası ilişkiler mezunu,yada bilgisayar mühendisi olabilmektedir ve bu yolla hem ilimlerini legalleştirmiş olup hem de topluma faydalı olabilmektedirler.

Ayrıca bugün Pakistan’daki En kaliteli Avukatlar,hakim ve yargıçlar Hem İslam hem de Batı hukuklarını iyi bildiklerinden dolayı İslam Üniversitesi mezunları olanlardır ayrıca uluslararası bankacılık ve islamic finance konusunda revaçta olan gençler yine bu üniversitenin İktisat ve İdarecilik fakültelerinden mezun olan gençlerdir.

 

İslam Ülkeleri ve Müslümanların Azınlıkta oldukları Ülkelerle ilişkiler bakımından önemi

İslamabat İslam Üniversitesi Hem Orta Asya,Hindistan, Pakistan, Afganistan hem de TÜRKİŞ Cumhuriyetler,Nepal,ve Hint okyanusundaki Sri Lanka ve maritus adaları gibi ada ülkeler,Çin Halk cumhuriyeti gibi Müslüman nüfusun Ekalliyyat (azınlık) olarak 100 milyon’u Aştığı bir ülkeden gelen kız ve erkek öğrencilerin dinlerini öğrenip hem meslek sahibi oldukları hem de ülkelerine döndüklerinde en azında Arapça ve İngilizce gibi iki dile sahip olarak tebliğ ve irşada faaliyetlerinde bulunabilecekleri Eğitimi alabildikleri bir üniversitedir.

Da’wa akademi

Ayrıca Da’wa Akademisi gibi,2 yılda bir yada 3 yılda bir Mühtedilere (yeni Müslüman olan) yönelik ve Müslümanların Azınlık olduğu Tayland ve Turki Cumhuriyetler ile müellefetün qulub diye bilinen Güney Amerika’da asılları Müslüman olup zamanla bunu unutan veya unutturulan insanlara yönelik Din adamları yetiştirme ve İmam -Hatip dönemlik kurslar düzenleyen akademilere sahip bir üniversitedir.

Eğitim kadrosu

İslamabat İslam Üniversitesi, başta Pakistan ve Mısır’ın Ezber Üniversitesinden olan misafir hocaları gibi en Kaliteli Üniversitelerinden yetişmiş profesör ve doktorlarının yanı sıra,Suudi Arabistan,Bosna Hersek,Sudan,Sri Lanka,Afganistan,Bengladesh ve bir çok ülkeden gelen Eğitmen kadrosuyla bu Ümmetin evladlarına 25 yıldır Hizmet vermekte ve her Alanda ve İslam Coğrafyasının her köşesine ilim ve tebliğ adamı ve hiç olmazsa uluslararası unvanı olan ticaret ve devlet adamları yetiştiren bir ilim ve irfan yuvasıdır.

Orta Asya’nın komünizmden kurtulmasından hemen sonraki dönemde Orta Asya’dan resmi hükümet kanallarıyla gelen öğrenciler ve Bosna Hersek ve Balkanlardan, Güney Doğu Asya ,Malezya, Endonezya,Tayland gibi ülkelerden ve neredeyse çoğu fakir olan Afrika ülkelerden gelen öğrenciler dünyanın dört bir yanındaki Müslümanların destekleriyle eğitimlerini tamamladıktan sonra bugün onları kendi ülkelerinde insanlarına ve halklarına yararlı mevkilerde görebilirsiniz.

Tanıdık simalar

İslamabat İslam Üniversitesinde Türkçe bilen ve daha önce Ankara Bilkent Üniversitesi ve Avrupa ve Amerika’da bir çok meşhur üniversitelerde dersler vermiş İktisat bilimci Türk dostu Dr. Esen ZAMAN’la Uluslararası İslam İktisat Okulu Dekanlık odasında Türkçe sohbet ettiğinizde Kendinizi çokça özlemiş olduğunuz bir ortamda hissedeceksiniz.

Bize İlk sorduğu soru neden kardeş Ülke Türkiye’den son 6 yıldır hatırı sayılır bir şekilde öğrencilerin gelmemesidir!Dr. Zaman gibi kaliteli hocaların ve dünyada örnek eğitimiyle az rastlanan böyle harika bir üniversitede okuyanların ne kadar şanslı olduklarını Üniversite koridorlarında ve kampus bahçesinde gezerken bir daha anlıyoruz, çünkü bu üniversitede 56 ayrı milletten insan eğitim görüyor ve Arapça ve İngilizce’nin dışında üçüncü veya dördüncü bir dil daha öğrenme imkanına sahip oluyor öğrenciler burada,belki de Saik Nursa Hazretleri bugün hayatta olsaydı Hayalimdeki Üniversite budur derdi.

İnşallah size dilimiz ve gücümüz yettiğince bir ilmi ve irfan yuvasını tanıtabilmişizdir.Allah’tan temennimiz İslam Ümmetinin her beldesinde böyle 2 ,3 dilli uluslararası nitelikte ve Müslümanların birbirileriyle kaynaşmasına vesile olacak olan eğitim kurumlarının artması ve Ümmetimizin cehalet karanlıklarını bu tür eğitim yuvalarıyla aydınlatmasıdır.

Yolunuz İslamabat’a düşerse taksicilere ”İslamic Üniversity” deyin yeter bu Cümle sizi kampusa götürmeye yeter.

Reklamlar

21 yorum

 1. s.a

  Üniversitenin kayıt şartları ve bölümleri hakkında bilgi verirmisiniz.


 2. Üniversitenin kayıt şartları nelerdir nasıl basvuru yapabiliriz yardımcı olursanız sevinirim


 3. ben islamabad üni. okumak istiyorum ama mühendislik bölümleri varmı yokmu hiç bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim…..


 4. salamun aleykum…ben Azerbaycandan yaziyorum sie..Bana Islamabadda Islam tahsili almagin yollarini bildirseniz cox shad olurum..Saolun


 5. ya islamabad üniversitesinin mühendislik bölümlerini ve kayıt şartlarını söylermisiniz lütfen


 6. para durumu ne üniversitenin yani yıllık ne kadar paraya ihtiyacimiz olur geçim sıkıntısı var mı orada ve herhagi bi zorlukla karsılasırmıyız okurken dersler hariç tabi bilgi verirseniz ck sevinirim


 7. ayrıca nasıl basvuru yapabilirimm


 8. slm ben mehmet üniversitenizin türkiye ile denkliği var mı


 9. SELAMUNALRYKUM ÜNİVERSİTEMİZİN KAYIT İÇİN GEREKLİ ŞARTLARI VE BÖLÜMLERİNİ ÖĞRENEBİLİRMİYİM RİCA EDERİM


 10. s.a Üniversiteye giriş şartları, gerekçelerini ve zamanını öğrenebilirmiyim. İlginizden dolayı Rabbim razı olsun o’na emanet olun.


 11. unuvesıte maliyetı,gereken evraklar ve aylık gıderler


 12. bolumleri


 13. esselemunaleyküm ben ingilizceyi vede arapçayı çok iyi bir derecede öğrenmek istiyorum.ayrıca kuran arapçasınıda öğrenmek istiyorum.bu üniversiteye gitmek için konsolosluklar netür vize veriyorlar.yada nasıl bir yolla buralara gide bilirim.birde pakistan tarihimizde bizlere her zaman çok yardım etmiş bu yüzdende oraları görmek istiyorum.ALLAH rızası için bir yol gösterin.


 14. şartlarınız nedir acaba bide ücret


 15. güzelmiş bana yardımcı olurmusunuz hangi ülkelerde ilahiyat fakültalari var öğrenmek istiyorum


 16. arkadaşlar evet islamaddaki üniverstelerde mühendislik böllümleri var


 17. SELAMUN ALEYKUM BEN İ.H.L MEZUNUYUM.islam ünverstesinde okumak istiyorum.KAYIT İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR , ORAYA GİTMEK İÇİN HANGİ YOLU İZLEMEM LAZIM YARDIMCI OLUR MUSUNUZ


 18. selam aleykum ben islam üniversitesinde okumak istiyorum fakat hangi bölümler var şartlar nedir bu konularda yeterince bilgi sahibi değilim ayrıca denklik durumu nedir lütfen bilgilendirirmisiniz?teşekkürler


 19. pakistanda hayat şartları nasıl bilen varmı ingilizce ögretmenligini okumak kolay mı


 20. orda ingilizce ögretmenligini okumak kolay mı hayat sartları nasıl…..Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: