h1

Editör’den: İslam Anlayışı

Temmuz 8, 2008

Yazar: Yasin RAMAZAN

“Kitap fazla ciddî, gazete fazla sorumsuz. Dergi hür tefekkürün kalesi. Belki serseri ama taze ve sıcak bir tefekkür. Kitap, çok defa tek insanın eseri, tek düşüncenin yankısı; dergi bir zekalar topluluğunun. Bir neslin vasiyetnâmesidir dergi, vasiyetnâmesi, daha doğrusu mesajı. Kapanan her dergi, kaybedilen bir savaş, hezîmet veya intihar.” (Cemil Meriç)

İşte bu bilinçle çıktığımız çöle inat yürüyüşümüzün üçüncü adımını da atmış bulunuyoruz.

Kendimizi bilmek ve önümüzü görmek için önce anlayışımızı anlamamız gerek. 1400 yıllık bir medeniyetin hayata, insanlara ve dünyaya bakışını değerlendirebilmek için bu sayıda kapak konumuz “İslam anlayışı”. İslam’dan ne anlaşıldığı sorusuna verilebilecek cevapları farklı yönlerden inceledik. Tasavvufun, felsefenin, batı düşüncesinin ve sanatın etkilerini, İslam anlayışının tarihçesini ve bugün İslam alemindeki yansımalarını tek tek ele aldık. Sorularımıza cevap veren ve İslam düşüncesinin tarihî serüvenini çizen sayın İsmail Kara’ya da teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Hepsi bu kadar değil; doğumunun 90. yılında Cemil Meriç’i de sayfalarımızda bulacaksınız. Geleneğin ince “Hat”tı üzerinde bir yolculuktan sonra Şam’a varacak, ardından büyük mütefekkir Aliya ile buluşacaksınız.

İkinci sayısı ile ülkemizdeki 13 ilahiyat fakültesine ulaşan dergimiz, ilahiyat öğrencileri arasında bir platform olmaya sağlam adımlarla ilerliyor. Çölün bunaltıcı sıcağından, Vaha’nın mümbit serinliğine hep birlikte girmeye niyetleniyoruz.

Buyurun; hoş geldiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: