h1

Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi

Temmuz 8, 2008

Yazar: Ömer YILDIRIM

İSLAMİZASYON-İslamileşme

ENTEGRASYON-diğer milletlerle karşılıklı saygı içerisinde yaşam

BEYNELMİLELLİK-uluslararası olabilme

YÜKSEK KALİTE ve AHLAK -en yüksek eğitim seviyesine sahib kaliteli nesiller

Yukarıda belirtmiş olduğumuz hedeflerle kurulmuş olan Uluslararası İslam Üniversitesi, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur şehrinde yer almaktadır.15000 öğrencisi ve 3000 müderrisi (prof ve doktor ve eğitici) ile 1987 yılından beri her yıl 3000 mezun vermektedir. Üniversitenin misyonu ise, dünyayı tevhid nuru ile aydınlatmak ve insanlığı çağın zulmetinden kurtaracak gençler yetiştirmektir. Çok farklı kültürlere sahip doksana yakın ülkeden gelen öğrencilerin eğitim gördüğü üniversitede dersler İngilizce ve Arapça olarak verilmektedir. Çoğunluğunu bayan öğrencilerin oluşturduğu üniversitenin ayrıcalıklı yanı ise, aklî ve naklî ilimlerin bir arada veriliyor olmasıdır.

Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi, sanki yıllardır Müslümanların hayalinde ve hasretinde oldukları, vahiy merkezli, ümmet evlatlarını bir araya getiren ve asrın gerektirdiği ilimleri insanın yaratılışına ve ahlaka uygun bir şekilde öğreten dev bir üniversitedir.

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu İslam Konferansı Örgütü üyesi sekiz büyük ülke öncülüğünde 1983 yılında kurulan üniversiteye, örgüte mensup ülkeler tarafından her sene belirli miktarda yardım yapılmaktadır.

Üniversitenin Kuala Lumpur’daki ana kampüsünden başka üç kampüsü daha bulunmaktadır.

Gompak kampusu: Bu kampüste, hazırlık bölümleri, İslami İlimler ve İnsani Bilimler Fakültesi, hukuk, mühendislik, eğitim, mimarlık, iletişim fakülteleri yer almaktadır.

Kuntan kampusu: Bu kampüste, tıp, eczacılık ve hemşirelik fakülteleri yer almaktadır.

Petaling Jaya kampusu: Bu kampüste, matematik ilimleri ve bu ilimlerin okutulduğu fakülteler ve akademiler yer almaktadır.

Yaptığı çalışmalarla İslam dünyasında büyük yankı uyandıran ve akademik alanda Türkiye’de de yakından takip edilen Uluslararası İslami Düşünce ve Medeniyetler Akademisi (İnternational Instıtute of Islamic Thought & Civilization) de üniversite bünyesindedir.

Kampüslerini ve yurtlarını hem güvenlik açısından hem de diğer yönlerden sıkı bir denetim altında tutan üniversite yönetimi, öğrenci yurtlarını, kız ve erkek öğrencilerin tamamen ayrı yaşadığı mahalleler şeklinde dizayn etmiştir.

Üniversitenin, ücretli ve ücretsiz olmak üzere eğitim veren farklı bölümleri bulunmaktadır. Ayrıca üniversite her yıl, değişik ülkelerden yüzlerce öğrenciye burs vermektedir. Arapça ve İngilizce olarak, www.iiu.edu.my adresinden üniversite hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Son olarak, Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi’nde okumayı düşünen öğrenci arkadaşlarıma acizane şu tavsiyede bulunmak istiyorum: İngilizce ve Arapça’nızı mümkün olduğu kadar ilerleterek oraya gidin. Aksi halde çok büyük zorluklarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bilgi ve Hikmetin Bahçesinde neden bir gülde siz olmayasınız.?

Reklamlar

3 yorum

  1. S.A İHL MEZUNUYUM MELEZYA İSLAM ÜNVERSTESİNDE OKUMAK İSTİYORUM KAYIT NE GEREKLİ ORAYA GİTMEK İÇİN HANGİ YOLU İZLEMELİYİM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM


  2. evet ben de gitmek istiyorum.bu konuda bize ayrıntılı bilgi vereblcek kimse yok mu acaba.Ne yapmalıyız önecelikle inernet üzeinden mi başvurmalıyız.yardımcı olursanız sevinirim.


  3. ben de malezyada okumak ıstıyorum yanlız ogrenım ucretlerı benım dusundugumden daha fazla oldugu ıcın gıdemıyorum…
    Ögrenımı mı ozellıkle malezyada sonlandırmak ıstıyorum ama gıdemıyorum bana bu konuda yardımcı olabılecek abıler yada yardım gonullerının bana yardımcı olurlarsa sevınırım
    Şımdıden her kesten allah razı olsunBir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: